Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
Dystopia

Touhou 15 - Legacy of Lunatic Kingdom

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowany)

Touhou Kanjuden ~ Legacy of Lunatic Kingdom

pobrane.jpg.47a35b225d48198b56e238ffc7325a42.jpg

15 oficjalna (odkładając na bok liczne spinoffy, o fangame'ach już w ogóle nie wspominając, bo tych jest multum) odsłona największej serii gier niezależnych, w tym 10 na Windowsa, wydana 14 Sierpnia 2015 roku przez Team Shanghai Alice. Demo wydane zostało 12 Maja tego samego roku. Jest to pierwszy pełny tytuł z serii, który można zakupić na Steam (klik). Gra jest w japońskiej wersji językowej, Twórca (tak, za wszystko odpowiedzialna jest jedna osoba) pozostawił tłumaczenie społeczności, gdyż sam niezbyt dobrze operuje innymi językami.

Gameplay

61RXJniI6LL.jpg.ae91248db0337e46515ae701ce1c48e9.jpg

Jak dotychczas, mamy do czynienia z pionowym shooterem, w stylu Galagi, Galaxian itp. przy czym w odróżnieniu od wymienionych, mamy tu wariant "Bullet Hell", pocisków od groma, margines błędu jaki jest nam zaoferowany jest bardzo niewielki, jednakże wszystko, co dzieje się na ekranie ma zakodowany wzór, dzięki czemu nie ma tu mowy o tanim oszukiwanym zabijaniu gracza. Do wyboru mamy 4 postacie, każda z własnym wariantem ataku oraz bomby (która służy jako panic button, aby uratować się z ciężkiej sytuacji i na krótką chwilę oczyścić ekran z wrogów oraz pocisków) oraz własnym wkładem w fabułę. Rozgrywka oferuje 4 poziomy trudności (Easy, Normal, Hard i Lunatic) oraz rozdział extra do odblokowania po przejściu gry bez użycia kontynuacji.

Fabuła (bez spoilerów)

Nie rozpisując się, na Księżycu ktoś robi niezłą rozróbę, więc mieszkańcy postanawiają uciec na Ziemię, wcześniej oczyszczając ją z nieczystości. Ponieważ życie jeszcze nam miłe, musimy zająć się sprawą i przywrócić ład i porządek. Fabuła nie jest pchana nam na siłę, opisując wydarzenia jedynie podczas spotkań z bossami oraz w zakończeniu.

Wykonanie

743531360_pobrane(1).jpg.10c3bc4a2fc5a97c12bd200be4b6479c.jpg

Graficznie seria jedzie od lat na tym samym, lekkim silniku, nie ma tu fajerwerków graficznych, w zamian mamy bardzo kolorową i płynna rozgrywkę. Nie ma tu przerostu formy nad treścią.
Muzycznie również otrzymujemy to, do czego seria zdążyła już nas przyzwyczaić. Muzyka łatwo zapada w pamięć, bardzo przyjemna i melodyczna. Osobiście z tej odsłony najbardziej w pamięć zapadł mi motyw 5 poziomu - Faraway Voyage of 380 000 Kilometers (klik), może dlatego, że właśnie na 5 poziomie najczęściej wysiadam :D

Ocena

hqdefault.jpg.7d5948e892aa22025d640501bacd723d.jpg

Jest to jedna z najtrudniejszych, przynajmniej dla mnie, odsłona serii. Nawet na niskim poziomie trudności umiera się częściej niż ustawa przewiduje, nie jest to jednak wina złego designu. Rozgrywka przyjemna dla cierpliwych i bardzo wymagająca. Mam tylko 2 zarzuty. Pomimo sporej żywotności pociski i pickupy potrafią się na siebie nakładać (moim zdaniem pociski powinny być na pierwszym miejscu, aby nie dochodziło do zgonów przy próbie zebrania power up'ów), drugi, bardziej sugestywny zarzut, to nierówność. Nie wiem, może tylko dla mnie 3 poziom jest trudniejszy od 4, a 5 od 6 (choć w tym wypadku jest to kanon, ostatni poziom z reguły jest krótki i szybko prowadzi do bossa). Grę polecam dla szukających wyzwań i czegoś ciekawego, bo na scenie wielkich wydawców od lat mamy do czynienia z zrzynkami i zjadaniem własnego ogona. 

Edytował/a przez Dystopia
  • Wódeczka 1

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować  

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.